Florin Bratu nu poate trece ușor peste cele mai mari eșecuri ale carierei de fotbalist. Atacantul a fost la un pas să joace în Liga Campionilor, de două ori, dar de fiecare dată a fost eliminat, după meciuri agonizante. Mai întâi a fost acel incredibil 2-3, cu Rapid, pe terenul lui Anderlecht. Asta după ce giuleștenii aveau 2 la 0 la pauză.
Cea mai dureroasă amintire rămâne din 2007, când Dinamo a fost eliminată de Lazio. La pauză era 1 la 0 pentru Dinamo, iar Bratu marcase un gol frumos. A urmat, apoi, o repriză de coșmar. La ambele partide, Bratu era antrenat de Mircea Rednic.
28 august, 2007, este data la care ceva s-a rupt în Dinamo. Din acel moment nimic nu a mai părut să funcționeze în Ștefan cel Mare. Acel 1-3 cu Lazio a părut să distrugă clubul, mai ales că au existat tot felul de discuții și speculații că unii jucători nu și-au apărat corect șansele. Florin Bratu a marcat golul lui Dinamo, în acea seară.
Eu nu am simțit necurat, fiecare jucător de la Dinamo avea atunci o primă de 100.000 de euro, în contract. Bani care erau luați a doua zi, de aceea e greu de crezut că cineva se risca să facă ceva. Noi avem și teoria asta a conspirației, dar eu, din ce am văzut în vestiar, nu cred că s-a întâmplat nimic. Au fost discuții în vestiar, dar nu ce s-a zis în presă. Pur și simplu au fost întrebările normale, de după un meci. De ce n-a dat Vali Năstase în minge, eu de ce nu am mai ajuns să marchez. Sunt lucruri care se discută în vestiar, se întâmplă mereu, nu înseamnă nimic, a comentat fostul atacant, la Playsport Live
Florin Bratu nu era la prima experiență dureroasă. În 2003, pe când juca la Rapid, Bratu marca și la Bruxelles, în fața celor de la Anderlecht. Rapidul lui Mircea Rednic intra cu 2 la 0 la pauză, după ce în partida tur, se terminase egal, 0 la 0. Giuleștenii s-au relaxat și gazdele au întors rezultatul și i-au eliminat.
Înfrângerea cu Lazio mă doare mai tare, jucam acasă, erau 60.000 de oameni în tribună, a fost altceva. Și cu Anderlecht am simțit eșecul, dar a fost altceva. Eram la Bruxelles, jucam în deplasare. Este adevărat că aveam 2 la 0 la pauză, dar parcă era altă atmosferă. A contat că nu era publicuyl nostru lângă noi. Asta nu înseamnă că nu a durut, ambele sunt eșecuri grele. Și mă gândesc și la Mircea Rednic, ce ghinion teribil, a comentat Bratu