CFR Cluj e gata aproape să dea o adevărată lovitură pe piața transferurilor. Unul dintre elevii lui Dan Petrescu a intrat în vizorul lui Lazio, iar mutarea are șanse foarte mari de reușită.
Adus la începutul anului pentru doar 200.000 de euro, Ermal Krasniqi a impresionat în tricoul campioanei, inclusiv în dubla cu italienii din șaisprezecimile Conference League, când și-a trecut în cont câteva ocazii clare de a marca, reușind să-i păcălească pe experimentații fundași adverși. Din vară le-ar putea deveni coleg.
Potrivit fostului internațional albanez Elis Bakaj, ajuns între timp agent de jucători pe piața din țara natală și Kosovo, de unde provine extrema CFR-ului, lazialii chiar au făcut o ofertă concretă, așa că șansele să prindă transferul carierei sunt cât se poate de mari. Asupra sumei planează, însă, misterul.
„Eu știu că e aproape, 80%, merge la Lazio. E și Igli Tare acolo. Eu cred că da, din vară merge la Lazio. A fost făcută și o ofertă, mai multe nu pot să spun. Mi-au spus niște prieteni.
A venit băiatul, în șase luni a plecat. CFR a dat 200.000 de euro la Ballkani. Are calitate, s-a văzut din primul meci, intră în dribling, are viteză, personalitate. Nu e ușor la CFR. Când ești tânăr și vii într-o echipă cu experiență, dacă încerci să driblezi și pierzi mingea, sar toți pe tine”, a declarat Bakaj, la Digi Sport.
Nu este pentru prima dată când în spațiul public se vehiculează varianta conform căreia Ermal Krasniqi s-ar afla pe „radarul” lui Lazio. Imediat după dubla din Conference League, Giovanni Becali a recunoscut că un club important – fără să dezvăluie despre cine este vorba – s-a arătat interesat de transferul său prin intermediul unei persoane de origine albaneză care face parte din conducere.
Acest detaliu a dat imediat startul speculațiilor, în condițiile în care directorul sportiv al echipei aflate pe poziția secundă în clasamentul din Serie A corespunde descrierii. Este vorba despre fostul atacant Igli Tare, ajuns acum la 49 de ani.
„Krasniqi este un jucător de care este interesat un anumit club. Este kosovar, e albanez. Eu am un prieten de origine albaneză care are o funcție la o echipă importantă și s-ar putea realiza ceva. Depinde de el.
Nu pot să spun din ce țară este clubul. Dar el este un jucător important, are doar 24 de ani, a venit din neant, nimeni nu l-a văzut. Doar Dan Petrescu. Și uite că este surpriza CFR-ului. Cred că valorează în jurul a patru milioane de euro”, a spus Giovanni Becali, citat de fanatik.ro.