Fostul portar al Stelei, Vasili Hamutovski, a discutat despre problemele cu care se confruntă Belarusul înaintea partidei cu România.
Dacă România va obține o victorie la Budapesta, selecționata lui Edi Iordănescu își va consolida poziția secundă și șansele la calificarea la Euro 2024 vor crește considerabil. Următorul meci al ”tricolorilor” este cu Andorra, care este cel mai slab adversar din grupă. În ambele partide, naționala României pornește cu prima șansă.
Prin intermediul unei intervenții telefonice, Vasili Hamutovski, fostul portar de la Steaua și Petrolul, a declarat că Belarusul are mari probleme de lot înaintea partidei cu România, din preliminariile Euro 2024.
”Belarus poate pune în dificultate România, însă și noi avem multe probleme. În primul rând s-a accidentat portarul titular, Maksim Plotnikov, care joacă în Kazahstan. El și-a rupt piciorul în ultima etapă de campionat, va sta 3-4 luni și nu a venit la lot. Este un portar bun. Eu când am ajuns ca antrenor de portari la Dinamo Minsk am lucrat cu el, l-am antrenat.
Nu este singura pierdere, dar este una importantă pentru că a fost titular ultimele două meciuri, 0-0 cu Andorra și 0-1 cu Israel, și a apărat destul de bine. Noul selecționer spaniol (n.r. – Carlos Alos) a convocat acum pe portarul lui BATE Borisov, Andrey Kudravets. Un portar foarte slab care cred că nu are calitate pentru echipa națională.
În lot mai este portarul de la Neman Grodno (n.r. – Konstantin Rudenok), care nu a jucat niciodată în meciuri oficiale pentru echipa națională și care este un jucător în vârstă. Dacă va începe partida cu Sergey Ignatovich de la Șahtior Soligorsk, care are experiență și a mai jucat în echipa națională, am putea rezolva problema. Dacă îl bagă pe Kudravets sau pe Rudenok atunci ar putea fi probleme”, a declarat Hamutovski.
Fostul goalkeeper are bifate 26 de selecții în tricoul primei reprezentative a Belarusului.