Manchester United trece printr-o criză mare. Nottingham Forrest a reușit să se impună în fața ”diavolilor roșii” cu 2-1. A fost a doua victorie în ultimele trei etape pentru trupa lui Nuno Espirito Santo, după cea cu Newcastle, 3-1.
În acest meci, Manchester United a fost condusă de Nottingham de două ori. Nicolas Dominguez a deschis scorul în minutul 64, Rashford a egalat în minutul 78, iar Gibbs-White a stabilit scorul final.
Rezultatul ar putea fi fatal pentru Manchester United și Erik Ten Hag. ”Diavolii”, aflați pe locul 7 în Premier League, au o singură victorie în ultimele cinci etape.
A fost prima victorie a lui Nottingham Forrest după 30 de ani, în fața lui Manchester United. Ultima oară, aceștia se impuneau în fața echipei de le Old Trafford în 1994.
United a ajuns la 21 de înfrângeri în 2024. Doar în 1921, 1972 și 1930 au mai atins sau depășit acest plafon.
„Demis de dimineață, vei fi demis de dimineață”, i-au spus fanii lui Ten Hag.
„Este clar că rezultatul este foarte dezamăgitor. Ne-am creat mai puține ocazii înainte de pauză. A doua repriză a fost mai bună. Am pierdut la un gol diferență. Am avut șansele noastre, fotbalul din a doua repriză a fost mai bun.
Au continuat să creadă (n.r. fotbaliștii lui Manchester United) și să încerce până la sfârșit, dar, desigur, când rezultatul este acesta, suntem dezamăgiți”, a spus Erik Ten Hag, potrivit BBC Sport.
Tot astăzi, Aston Villa a câștigat meciul cu Burnley și a egalat la puncte pe liderul, Liverpool. „Cormoranii” au însă un meci în minus jucat. City este pe locul trei, cu 40 de puncte, având, de asemenea, un meci în minus față de echipa lui Unai Emery.
Villa a deschis scorul prin Bailey, în minutul 28. Două minute mai târziu, Amdouni egala. Diaby o aducea pe Aston Villa în avantaj iar, în minutul 42.
Burnley rămânea în 10, după eliminarea lui Berge, din minutul 56. Chiar și așa, reușeau să egaleze în minutul 71, prin Foster. În minutul 89, Luiz marca golul victoriei, din penalty.