Newcastle United a reușit să realizeze scorul rundei cu numărul 6 din Premier League. Formația antrenată de Eddie Howe (45 de ani) a zdrobit-o pe Sheffield United în deplasare, cu un neverosimil 8-0.
Astăzi, pe Bramall Lane, la meciul dintre Sheffield United și Newcastle a fost un festival de goluri. Sheffield United, echipa antrenată de Paul Heckingbottom (46 de ani), a fost pur și simplu umilită pe teren propriu de Newcastle United, scor 0-8.
Tabela de marcaj a fost deschisă de golul însscris de Sean Longstaff, în minutul 21. Mijlocașul „coțofenelor” a reușit să-l învingă pe Foderingham cu un șut puternic, în vinclu, din interiorul careului.
Newcastle United a mai punctat de alte două ori până la pauză. Dan Burn a reluat a marcat cu o lovitură de cap după o centrare a lui Kieran Trippier, iar 4 minute mai târziu, Sven Botman a înscris și el, tot cu capul, după o nouă centrare a aceluiași Trippier.
Elevii lui Eddie Howe au menținut ritmul ridicat și după revenirea de la vestiare. Callum Wilson majorat diferența, după ce a înscris golul de 4-0 în minutul 56. Atacantul lui Newcastle a înscris din 5 metri după o nouă centrare a lui Kieran Trippier, iar Anthony Gordon a marcat și el 5 minute mai târziu, cu un șut plasat, la colțul lung.
Miguel Almiron, în minutul 68 și Bruno Guimaraes, în minutul 73, au dus scorul la 7-0.
Tabela a fost înschisă de Alexander Isak, în minutul 87. Atacantul suedez a primit o minge la 11 metri, și-a driblat adversarul și a trimis mingea în plasă.
„Coțofenele” sunt pe locul 8 în Premier League, cu 9 puncte acumulate. Newcastle se află la egalitate de puncte cu Manchester United, dar cu un golaveraj superior.
Alte diferențe de 8 goluri au fost între Manchester City și Watford, 8-0, în 2019, dar și Tottenham – Wigan 9-1, în 2009.
Cea mai mare diferență de scor din Premier League a fost de 0-9 și scorul s-a înregistrat de 3 ori:
Manchester United – Ipswich 9-0, în 1995
Southampton – Leicester City 0-9, în 2019
Manchester United – Southampton 9-0, în 2021