S-a aflat identitatea miliardarului român mai bogat decât Cristiano Ronaldo și Messi la un loc. Averea sa este estimată la două miliarde de euro.
„Descoperirea” făcută de presa engleză a fost mai mult decât surprinzătoare, în condițiile în care vorbim despre o personalitate a cărei notorietate nu se rezumă doar la plaiurile mioritice.
Concret, într-un articol publicat recent, Dailystar îl prezintă pe Ion Țiriac drept „starul din tenis de care n-ai auzit” și face referire la averea fabuloasă pe care o deține. Se face apoi referire, tot din punct de vedere financiar, la Messi și Ronaldo, cu mențiunea că nici măcar veniturile lor cumulate nu ating pragul de două miliarde de euro.
Estimările sunt corecte, întrucât argentinianul are o avere de circa 600 de milioane de euro, în timp ce eternul rival are în conturi 500 de milioane. Surprinde, însă, modul în care britanicii se raportează la o figură marcantă a sportului, precum și a lumii afacerilor.
Au și o scuză, însă. La finalul articolului se face precizarea că „a fost realizat cu ajutorul unui instrument AI, care accelerează cercetarea editorială”.
„Fostul tenismen român Ion Țiriac, care a jucat ultima dată în 1979, are o avere estimată la 1,6 miliarde de lire sterline, mai mult decât legendele fotbalului Cristiano Ronaldo și Lionel Messi la un loc. În ciuda faptului că a câștigat doar 200.000 de lire sterline în timpul carierei sale, a devenit de atunci un om de afaceri priceput, transformându-și câștigurile într-o avere uriașă.
Ca o comparație, în fața averii lui Țiriac, cele 558 de milioane de lire sterline ale lui Messi și 471 de milioane de lire sterline ale lui Ronaldo par mărunțiș. Ambii au obținut sume impresionante din contractele de fotbal și parteneriate cu diverse branduri, dar nu au ajuns la nivelul lui Țiriac.
Odată cu dispariția comunismului din România, el a profitat de oportunitate pentru a deschide prima bancă privată, Tiriac Bank, care s-a dovedit a fi un real succes. S-a extins apoi în retail, asigurări și companii aeriene.
Până în 2007, Forbes l-a încoronat drept primul miliardar al României. Aceasta raportează că acum are o avere de 1,6 miliarde de lire sterline, care îl plasează pe locul 1492 în topul celor mai bogați oameni ai planetei.
Tiriac a mers întotdeauna mână în mână cu măreția și bogăția. Prima dată a făcut furori la nivel internațional în copilărie, din postura de campion de ping-pong. Mai târziu a trecut la hochei pe gheață, reprezentându-și țara la Jocurile Olimpice de iarnă din 1964, înainte de a ajunge la tenis.
Omul de afaceri în vârstă de 84 de ani deține peste 500 de mașini, dintre care unele vechi de peste un secol, un aviot privat și un complex de apartamente în București. De asemenea, se zvonește că singura persoană de pe planetă care deține două Rolls-Royce Phantom IV”.