Ladislau Boloni este aproape să bată palma cu FRF. Aurel Țicleanu a vorbit despre cum s-a ajuns la această variantă. Membru în Comisia Tehnică, Țicleanu a dezvăluit de ce a căzut varianta Dan Petrescu.
Ladislau Boloni a ajuns joi în România, iar azi a negociat 4 ore cu Răzvan Burleanu. Fostul mare jucător al naționalei este ca și numit la cârma tricolorilor. Cu toate acestea, nu toată lumea vede cu ochi buni revenirea fostului selecționer.
Între timp, Aurel Țicleanu a dezvăluit și cum s-a ajuns la varianta Ladislau Boloni. FRF a negociat cu Gică Hagi, Răzvan Lucescu și Dan Petrescu. Federalii au fost refuzați de fiecare dată.
„Gică Hagi. Hagi a lăsat să se înțeleagă că ar dori să vină la națională. Noaptea a discutat cu toți partenerii săi. A doua zi, ați văzut cum a spus Gică. Dar pozitia lui Gică față de FRF este aceeași.
Este cel mai important partener al Federației. Cam toate loturile noastre au cam 50 la sută titulari care provin din Academia lui Gică Hagi”, a declarat Aurel Țicleanu la Digi Sport.
„Dan Petrescu este cu totul altceva. Este un nume și un antrenor care ieșea din tiparele noastre cu mult. Dar ne interesa pentru că este un antrenor foarte eficient.
Este antrenorul rezultatului, nu prea are o filosofie, nu prea are o haină, o croială”, a mai spus Țicleanu. Vicepreședintele Comisiei Tehnice crede că Neluțu Varga a mers la două capete în negocierea cu FRF.
„Sunt mai multe piese pe tablă, când vorbim de relația Federație – Dan Petrescu. Există și un patron acolo, care a mers la două capete. Mai erau vreo cinci meciuri. Dacă cumva nu mergea bine CFR-ul, putea să apară că, uite, domnule, că îl lăsăm pe Dan Petrescu la națională”.
„Acum câțiva ani, când căutam antrenor pentru națională, a plecat o delegație și a vorbit cu mai mulți antrenori. S-au dus să rezolve niște probleme. Nu a știut presa, nu a știut nimic.
Surpriza mare a mea este că oamenii nu recunoașteau discuțiile. De aceea toate elementele acestui demers au fost însoțite de reprezentanți ai presei”, a încheiat Aurel Țicleanu.