Marius Șumudică a fost vizibil emoționat în timpul meciului cu Dinamo, când fanii Rapidului au început să cânte imnul echipei, iar lacrimile nu i-au putut fi oprite.
Antrenorul a fost profund afectat de împărțirea galeriei și de prezența scăzută a suporterilor la stadion, mai ales într-un derby atât de important.
“Această continuitate (n.r. – a grupului) nu ştiu dacă va avea loc… o să treacă sezonul şi o să fac o conferinţă de presă şi o să spun ce s-a întâmplat în şapte luni la Rapid”, a spus Șumudică.
După victoria cu 1-0 asupra lui Dinamo, în play-off-ul Superligii, Șumudică a explicat că emoțiile l-au copleșit din cauza sentimentului de deznădejde și durere.
„Da, s-a cântat imnul, mi-au dat lacrimile fiindcă nu pot să accept ce se întâmplă. Eu am crescut altfel cu Rapid, nu accept şi să văd că jumătate din galerie încurajează echipa, iar cealaltă jumătate intră după nu ştiu cât timp.
În loc să fim uniţi, mă durea sufletul. Erau lacrimile deznădejdii unui om rănit. Oamenii ăştia minunaţi nu merită. Cei din tribună pot să ducă războiul, e democraţie, dar acest club nu are nevoie de aşa ceva, nu trebuie să ne autodistrugem.
Astea au fost lacrimile mele. De ce în alţi ani s-a reuşit cu aceşti suporteri minunaţi alături de echipă, iar când a venit Şumudică, unul de-ai lor, să mi se întâmple ce mi se întâmplă? Nu aş vrea să păţească niciun antrenor ce am păţit în aceste luni.
E dureros să vezi peluza jumătate plină. Sunt multe lucruri întâmplate mie, nu vreau să par o victimă, dar ştiţi fel de fel de subiecte apărute în presă, iar eu trebuie să lucrez. N-am făcut nimic, decât că am început să plâng, am răbufnit”, a spus Marius Şumudică, după jocul câştigat cu Dinamo.