Bună ziua domnule Marius Stan. Ce mai faceți?
Bună ziua, vă mulțumesc pentru întrebare, îmi beau cafeaua. Îmi văd de viața mea, așa cum am anunțat, m-am retras din viața publică și cred că ați sesizat și dumneavoastră acest aspect. În ultimul timp, după această decizie transmisă printr-un comunicat, am evitat să mai ies în presă.
Totuși, o să îndrăznesc să vă provoc la un dialog. Se împlinesc 10 ani de la titlul pe care Oțelul l-a câștigat în Liga 1, singurul trofeu de acest gen reușit de o echipă din Moldova în istoria competiției. Sunteți parte din acel succes!
Da! E un subiect pentru care o să accept să rup această tăcere (râde). E vorba de amintirile mele, printre cele mai frumoase în existența mea de până la 64 de ani. O mare bucurie împărtășită cu un întreg oraș. Să vezi oameni, bătrâni, tineri, persoane care nu se cunoșteau și se îmbrățișau, explozia de fericire pe care a trăit-o orașul în acele momente, reprezintă o realizare uriaș, cum nu am mai trăit. Însă am avut timp în acești zece ani care au trecut de la acel moment să acopăr acea bucurie cu multe frustrări culese din mizeria în care am intrat.
La ce vă referiți?
La politică! Nu aveam ce căuta în această lume. Comparativ cu politica, lumea fotbalului e o joacă de îngerași. În fotbal găsești oameni valoroși, competenți, mai sunt și caractere, în politică ajung toți care nu și-au gădit un loc de muncă.
Capitalul de imagine pe care l-ați câștigat la fotbal, l-ați „investit” în politică. În 2012, la un an de la titlul cucerit de Oțelul, ați câștigat alegerile și ați devenit primarul Galațiului. Mulți ar spune că a fost o rețetă perfectă.
A fost o mare eroare, repet, nu aveam ce să caut în acest domeniu. Așa e, fotbalul m-a ridicat și politica m-a dus în derizoriu. Am realizat că în această lume, dacă nu te schimbi tu, te schimbă ei. Iar eu nu am acceptat acest lucru.
Să revenim la fotbal. Cum ați reușit să construiți acea echipă care a reușit această o performanță uriașă?
Fără să fiu acuzat de lipsă de modestie, am reușit să construiesc o mare echipă. Aș putea spune o echipă cu majuscule! Și o să fiu onest, Vasluiul și Timișoara erau mai valoroase decât noi, aveau jucători mai buni, mai bine cotați, însă noi am fost o familie. Toți! Conducere, staff, jucători, comunitatea, s-au conjugat mulți factori. Nu ne-am dorit să fim spectaculoși, am evitat genul de fotbalist vedetă. Însă trebuie felicitați toți, jucători, antrenori, oamenii care lucrau la echipă, suporteri, chiar și presa ne-a susținut. Și, da, sunt și eu printre ei.
Aștept un răspuns sincer! Dacă vă spunea cineva, înaintea acelui sezon, că Oțelul o să câștige titlul, ați fi considerat că sunteți luat peste picior?
Ar fi fot imposibil și să-mi spună cineva așa ceva (râde). Țin minte că suporterii îmi cereau, într-o modalitate nu tocmai creștină, că mi-a mai rămas și acum ceva carne prin frigider, să-l dau afară pe Dorinel Munteanu. Asta s-a întâmplat pe finalul sezonului premergător. Dar să știi ceva, poate că nu mă gândeam, însă aveam un vis ascuns, nespus, orice conducător se vede câștigător, asta e și existența vieții.
Mi-aș fi dorit să mai amân această întrebare, însă o s-o adresez acum: vă mai gândiți la fotbal, poate la o revenire ]n biroul unui club?
E târziu! S-au schimbat oamenii, regulile, constat cu mâhnire că nu există o gândire clară în sectorul juvenil, o coordonare. În plus, filmul omului este extrem de scurt și, cum se spune… ne apropiem de capătul mosorului. Mă gândesc și la acești zece ani, care pot fi mulți, însă au trecut repede. Eu, din cauza acestei mizerii care este politică, i-am considerat pierduți.
Să înțeleg că experiența de la Petrolul a fost hotărâtoare în această decizie?
Nu. Acolo m-am dus cu multe gânduri, însă, fără să fi depins de mine, nu s-a putut realiza mai nimic. Cu scuzele de rigoare, nu vreau să intru în subiect.
IDEE. La începutul anului trecut, Adunarea Generală FC Petrolul Ploiești a anunțat revocarea din funcția de președinte a lui Marius Stan, motivând că oficialul și-a anunțat candidatura pentru funcția de primar, în cursa electorală pentru Muncipiului Galați. Stan a spus că explicația membrilor AGA este „una de fațadă”.
Revenim la Oțelul. Vă mai sună cei alături de care ați reușit această performanță unică, mă refer la jucători, antrenori, suporteri?
Foarte puțini. Probabil că amestecul meu în politică este cauza pentru care mă evită. Unora le e teamă să mă mai sune, nu vor să supere pe unul sau pe altul. Să fie sănătoși, eu nu o să-i sun! Știți ce e păcat? La scurt timp s-a vorbit mai mult de faliment decât de succesul pe care l-am avut. Și referitor la acest subiect s-a văzut că nu a fost cineva care să se priceapă, poate putea fi evitat.
Credeți că dacă ați fi rămas, clubul nu ar fi avut soarta falimentului?
Nu vreau să spună lumea că sunt lipsit de modestie, însă omul sfințește locul.
O să sărbătoriți, în vreun fel, împlinirea acestor 10 ani?
Nu o să sărbătoresc în niciun fel. O să revăd momentele din urmă cu 10 ani, am suficiente materiale pe care le mai consult, din când în când, cu deosebită plăcere. E modul meu de a mă bucura, de a-mi readuce aminte de acest eveniment excepțional, unic.
Credeți că e unic, fotbalul gălățean nu o să mai trăiască o astfel de bucurie?
Nu cred că o să mai fie posibil, îmi asum acest termen, unic.
Când ați fost ultima oară pe stadionul din Galați?
După ce mi-am dat demisia, am mai mers o singură dată. M-au invitat suporterii la un meci și am stat departe de camere, undeva la tribuna a doua. În rest, am evitat, motivul fiind acel proces care a și fost pierdut, legat de finanțarea echipei de către Consiliul Local. De patru ani exista această finanțare și, când s-a schimbat primarul, finanțarea a devenit neconformă. Toate erau la fel, primarul era altul. Se numea Marius Stan. Și a rămas ca suma să fie recuperată de la consilieri. Dar asta a fost marea mea eroare, pasul pe care l-am făcut în politică și pe care îl regret enorm!
Vă mulțumim domnule Marius Stan!
Cu plăcere, multă sănătate!
Dorinel Munteanu a pierdut alegerile
Dacă Marius Stan regretă pasul făcut în politică, antrenorul Dorinel Munteanu, un alt erou al Oțelului de la titlul din 2011, a candidat la ultimele alegeri locale (2020) pentru un loc în Cosiliul Local al Minicipiului Galați din partea partidului Mișcarea Populară. Din păcate pentru fostul internațional român, „Neamțul” a pierdut alegerile la mustață, la o diferență de 150 de voturi.