Dan Petrescu n-a înțeles victoria Rapidului în fața echipei sale. CFR a pierdut cu 3-1 pe Giulești și e tot mai departe de titlu. Are de recuperat 5 puncte până la Farul, cu 4 etape înainte de finalul sezonului.
Petrescu spune că CFR a jucat mai bine decât adversara ei.
„Suntem foarte supărați. Am început meciul de la 0-2, practic. Penalty-ul dat contra noastră a fost ușor acordat, normal, e a 3-a oară când se întâmplă așa. Golul 2 al Rapidului a fost dintr-un șut de la distanță. Apoi, am dat gol, am avut 3 ocazii rarisime. A fost o singura echipă pe teren în repriza a doua. Mă gândeam cum poate să fie 3-1 la pauză când am jucat numai noi. Toată lumea a greșit, dar apărarea a fost de cascadorii râsului în prima repriză. Rapid a ajuns de 3 ori la poartă și ne-a dat 3 goluri”, s-a plâns Petrescu la Digisport.
„În momentul de față suntem pe locul 3, cei de pe primele două locuri au mai multe șanse ca noi să câștige. Dar eu nu o să dorm, nu voi ceda. Dacă jucătorii vor ceda, nu știu. Dar, cât timp se mai poate câștiga matematic, eu nu voi renunța. Nu dorm, încerc să găsesc soluții. Vă spun 100% că eu nu cedez. Am câștigat prea puțin în playoff ca să emitem pretenții la campionat, așa e. E prea puțin să câștigi un meci din 6”, a acceptat Petrescu.
Petrescu a ținut să-l felicite pe puștiul de 21 de ani Alin Fica, aflat la primul meci cu adevărat important din carieră. În trecut, mijlocașul era folosit doar ca paravan pentru a fi driblată regula U21.
„Jocul lui Fica mă bucură, a fost cel mai bun jucător al nostru. A jucat excelent. Nu mă așteptam să joace așa bine. La antrenamente arată foarte bine, dar meciul e meci. E un câștig pentru club, pentru echipă. Merita să joace, s-a antrenat foarte bine. Joacă stânga, dreapta, la mijloc, e foarte util. Bravo lui!”, a punctat antrenorul CFR-ului.