Hermannstadt vrea să dea lovitura. Echipa din Sibiu l-a transferat pe Baba în septembrie 2020, iar tânărul a devenit un fotbalist ce nu poate lipsi din echipa lui Măldărușanu. Fotbalistul a înscris de șase ori în cele zece meciuri jucate în acest sezon, fiind al doilea cel mai bun marcator din prima divizie, după Andrea Compagno.
Fotbalistul trecut prin lotul echipei lui Ronaldo Nazario este asaltat de oferte, iar echipa din Sibiu vrea să obțină bani frumoși de pe urma lui. Prosport anunță că CFR Cluj și Universitatea Craiova au fost refuzate de oficialii din Sibiu, care nu au vrut să se despartă de supervedeta lor.
Conform sursei citate, Alhassan a fost atras cu un contract în valoare de 10.000 de euro, însă suma de transfer a fost principala problemă.
Fotbalistul de 22 de ani este încântat de viața pe care o are în România. Acesta spune că cel mai important este ca suporterii să fie fericiți, iar atmosfera din vestiar este una optimistă.
„Da, mă onorează toată atenția aceasta, dar scopul meu principal este să joc fotbal. Iubesc acest sport și dau totul pe teren. Este tot ceea ce contează! Dacă noi suntem fericiți și tratăm fenomenul cu respectul pe care îl merită, atunci și suporterii și toți cei care ne urmăresc fie din tribună, fie la TV, sunt fericiți și ei.
Se întâmplă multe lucruri groaznice în lume, așa că merită să ne bucurăm de momente de fericire. Noi ne facem și ne vom face datoria. Momentan stăm bine, așa că putem fi optimiști. Avem o echipă omogenă, cu un antrenor care ne oferă încredere.
Personal, scopul meu e să ajut echipa și să marchez goluri. Dacă vin și pasele de gol, cu atât mai bine! Aici suntem ca o familie și avem grijă unul de celălalt. Ne respectăm foarte mult”, a spus Alhassan, într-un interviu pentru LPF.ro.
S-a zvonit că FCSB ar fi interesată de semnătura lui Baba Alhassan, însă Mihai Stoica spune că vicecampioana României nu are loc în lot pentru fotbalistul lui Hermannstadt.
„A zis clar Gigi că nici nu ştie despre cine e vorba. Chiar m-a întrebat, că toată lumea zice asta, este o invenţie. Nu este dorit Baba Alhassan de FCSB. Dacă probabil cineva are chef să ia bani pe Baba Alhassan, e normal să arunce pe piaţă chestia asta că-l vrea Gigi că atunci poate îl vrea Craiova, CFR-ul, cine plăteşte, că în rest nu ştiu cine plăteşte în România sume pentru transferul unui jucător.
Nu se pune problema, noi avem un sistem clar. Nu-i un jucător rău, are trei duble, ştim foarte bine cine este. L-am urmărit şi anul trecut în Liga 2, juca chiar puţin mai în spate, nu juca aşa avansat. E un jucător interesant, face în ianuarie 23 de ani, dar noi avem acolo… ce să facem? Să dăm bani pe Baba Alhassan ca să stea Olaru sau Edjouma pe bancă? Edjouma mai greu, că Edjouma e puţin mai închizător decât Baba Alhassan. Nu ne interesează”, a declarat Mihai Stoica.