Sepsi Sfântu Gheorghe înfruntă pe FCSB, în ultima etapă a sezonului regulat, sâmbătă, de la ora 19. Un meci care are o miză mai mare decât se poate observa prin prisma clasamentului.
Final de partidă!
Min. 87: Șansă uriașă pentru Sepsi! Safranko trage cu stângul, din marginea careului, însă Andrei Vlad reține excelent!
Min. 85: FCSB, aproape de gol! Panțîru ratează din flancul stâng, din poziție excelentă.
Min. 57: GOOOLLL Sepsi! Safranko se înalță, lovește balonul cu capul și îl învinge pe Vlad.
Min. 48: FCSB cere penalty!
Pauză la Sfântu Gheorghe!
Min. 32: Bară, Sepsi! După un corner, Bouhena trimite cu balonul cu capul în bară.
Min. 24: Șansă bună pentru Sepsi! Golofca trage de la 25 de metri, însă Andrei Vlad respinge fantastic.
Min 8: Ocazie mare pentru FCSB! Darius Olaru trage cu stângul, peste poarta lui Sepsi!
Min. 5: GOOOLLL FCSB! Florin Tănase a scăpat în flancul stâng și l-a executat pe Fernandez.
Min. 1: A început partida de la Sfântu Gheorghe!
* CFR Cluj are un meci mai puțin disputat!
Sepsi: Fernandez – Dumitrov, Bouhenna, Mitrea, Fl. Ștefan-Vașvari, Aganovic, Golofca- Safranko, N.Tamaș, Petrila.
Antrenor: Leontin Grozavu
FCSB: Vlad – Ov.Popescu, Iulian Cristea, Miron, Radunovic – Oaidă, Șut, Olaru – Moruțan, Florin Tănase, Octavian Popescu
Antrenor: Anton Petrea.
FCSB are nevoie de victorie la Sfântu Gheorghe pentru a play-off de pe primul loc, peste CFR Cluj. În plus, patronul Gigi Becali a construit o rivalitate împotriva clubului cu finanțarea majoritară din Ungaria. Omul de afaceri din Pipera nu concepe ca o echipă plătită cu bani din țara vecină să facă legea în „Țara Românească”, cum îi place acestuia să spună.
De partea cealaltă, Sepsi s-a calificat și ea în play-off, însă are nevoie de cel puțin un punct pentru a încheia sezonul regulat pe locul 4, peste Academica Clinceni. Cu siguranță își vor vinde scump pielea.
Antrenorul celor de la Sepsi, Leo Grozavu, a atras atenția cu privire la arbitraj chiar în conferința de presă premergătoare meciului cu FCSB.
Ca de fiecare dată când joci cu echipele bine cotate există această protecţie din partea arbitrilor. Sperăm să nu fie cazul la acest meci. Am avut destule probleme, chiar şi la ultimul meci acasă cu Gaz Metan Mediaş. Când greşelile influenţează rezultatul final, atunci este o problemă. Această protecţie a arbitrilor pentru echipele mai bine cotate am întâlnit-o şi la meciul tur (n.r. cu FCSB), când cred că am avut un penalty neacordat. Dar e în trecut asta. Acum sper ca învingătoarea să fie decisă de valoarea şi forma echipei şi să nu fie o câştigătoare nemeritată, a declarat Leo Grozavu.
Cele două formații s-au întâlnit de patru ori la Sfântu Gheorghe, FCSB câștigând două dintre meciuri:
Sezonul trecut, cele două formații și-au disputat trofeul Cupei României. Meciul s-a disputat pe stadionul „Ilie Oană”, iar victoria a reveni celor de la FCSB, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de către Dennis Man, în minutul 65.