Farul Constanța a primit vizita arădenilor de la UTA, în primul meci jucat de cele două în returul campionatului. Partida a contat pentru etapa a 16-a a Ligii 1 și s-a terminat la egalitate, 0-0, la fel ca în turul campionatului.
Farul și UTA s-au anihilat reciproc, după un meci care nu a fost deloc generos cu spectatorii. Cele două echipe nu au profitat de pașii falși ai Rapidului, care s-a împiedicat cu Chindia Târgoviște.
Totuși, Farul și UTA o egalează la puncte pe FC Voluntari, iar dobrogenii revin pe loc de play-off.
FINAL
Min83: Intră Mercioiu și Vorobjovas, ies Ubbink și Passaglia
Min80: Intră Enes Sali și Aurelian Chițu.
Min79: Larie este cel mai periculos om al gazdelor, dar reluarea sa este reținută de Balauru
Min73: Iese Dangubic, intră Liviu Antal
Min64: Intră Adi Petre și Dobrosavlevici, ies Alexi Pitu și Fernandes
Min55: Gazdele au o bună oportunitate, dar Larie reia cu capul pe lângă poartă
Min50: Erico da Silva este avertizat
Min46: Iese Dussaut, intră Rădăslăvescu
Min46: Începe repriza a doua
PAUZĂ: Farul – UTA 0-0
Min 45 : Fluier final al primei reprize;
Min32: Larie este avertizat
Min 1 : A început partida de la Ovidiu;
ECHIPELE DE START:
Farul: Aioani – Dussaut, Larie, Ghiță, De Nooijer, Boboc – Artean, Purece, Fernandes – Betancor, Pitu
Rezerve: Brănescu, Dobrosavlevici, Buta, Martinovic, Radaslavescu, Sali, Chițu, Petrea, Casap
Absenți: Dănuleasa (accidentat)
Antrenor: Gheorghe Hagi
UTA: Balauru – Shlyakov, Medimorec, Erico, Vukcevic – Batha, Passaglia, Roger, Ubbink – Miculescu, Dangubic
Rezerve: Iacob, Benga, Baravykas, Dima, Vorobjovas, Antal, Isca, Mercioiu, Buștea
Absenți: T. Călin (accidentat), Tomozei (exclus din lot)
Antrenor: Laszlo Balint
Stadion: Academia Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)
Farul – UTA Arad se joacă azi la Ovidiu de la ora 15:00, în etapa a 16-a a Ligii 1. Partida se anunță una extrem de interesantă, având în vedere ambițiile celor două echipe. Arădenii se află pe locul 8 în Liga 1, având 24 de puncte. Farul se află pe poziția a șaptea având tot 24 de puncte dar cu un golaveraj mai bun.
Înaintea meciului de la Ovidiu, Gică Hagi a vorbit despre ambițiile echipei sale și despre necesitatea unui aport mai consistent din partea atacanților. ”Regele” a subliniat și importanța unei victorii în acest meci, având în vedere obiectivul echipei sale.
E încă un meci acasă, cu un adversar foarte bun, foarte bine organizat, care pierde foarte greu. Sperăm să facem jocul nostru, să dominăm, să ne impunem, să marcăm goluri. Ne dorim victoria, trei puncte acasă sunt importante.
Deja începe returul de campionat unde în fiecare săptămână rămâne un meci în minus. Deci orice meci e important, trebuie să fim pragmatici, să jucăm la puncte, la rezultat, bineînţeles păstrând principiile noastre şi să încercăm să avem cât mai multe victorii, mai multe ca în tur.
În atac trebuie să facem mai multe, trebuie să marcăm mai multe goluri, mijlocaşii şi atacanţii să aducă un aport mai bun ca să putem să câştigăm meciurile”, a spus Gică Hagi.
Antrenorul de la UTA, Laszlo Balint, a vorbit înaintea partidei de la Ovidiu, în termeni elogioși la adresa lui Gică Hagi. Tehnicianul arădean consideră contribuția lui Hagi la dezvoltarea fotbalului juvenil demnă de toată admirația. Balint și-a expprimat dorința ca echipa sa să obțină un rezultat pozitiv în fața Farului pentru a-și consolida poziția de play-off.
Întâlnim un club ce poate fi luat ca exemplu în România, ca și pași și strategie pentru ce a însemnat dezvoltarea lui. Îl admir și îl respect foarte mult pe Gică Hagi pentru tot ceea ce a făcut pentru fotbalul românesc și mai ales pentru partea legată de sectorul juvenil. Dar, una e respectul meu pentru antrenorul și omul Hagi și alta ceea ce avem noi de făcut sâmbătă. Cu Farul ne duelăm în zona de play-off a clasamentului, sunt trei puncte foarte importante puse în joc și atunci trebuie să ne uităm în primul rând la ceea ce vom face noi ca să îndreptăm rezultatul în favoarea noastră”, a declarat Laszlo Balint.