Cu 6 runde înainte de încheierea sezonului, FCSB este foarte aproape de cucerirea titlului în Superligă. Echipa roș-albastră conduce cu o diferență considerabilă, de 13 puncte față de principalele rivale, CFR Cluj și Universitatea Craiova.
Chiar dacă în acest sezon titlul este aproape jucat, Ioan Andone ştie deja cine îl va câştiga pe următorul. Potrivit declarațiilor date de fostul antrenor de la Dinamo sau CFR Cluj, lupta pentru campionat va arăta cu totul altfel în sezonul următor. Andone o vede favorită pe CFR Cluj.
„O să fie un campionat mai tare, mai puternic. Costel Gâlcă e un antrenor foarte bun şi va creşte valoarea campionatului, e un tip care ştie ce vrea, sigur va arăta diferit Craiova de acum”, a spus Ioan Andone, potrivit DigiSport.
Cu toate că FCSB a dominat prezentul sezon, Andone crede că sosirea lui Dan Petrescu ar putea inversa echilibrul de putere. Nivelul competiției ar urma să crească semnificativ în următorul sezon, mai cu seamă că deja se cunosc mulți dintre antrenorii care vor conduce echipele în următoarea stagiune.
Andone susține că revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj face ca echipa ardeleană să devină principalul favorit la titlu în stagiunea 2024-2025.
„Lobi mi se pare că are o misiune mult mai grea la Rapid. Presiunea e cam mare pentru el. Știe fotbal și are multe cunoștințe și contacte. Eu nu cred că Marius Șumudică ar fi venit în acest moment. Nu venea dacă avea condiția pusă lui Lobonț. Eu cred că o să câștige titlul în sezonul următor Dan Petrescu”, a mai spus Ioan Andone.