O ştire tristă a venit din Franţa în prima zi de Crăciun. Un fotbalist şi-a pierdut viaţa la Marseille după ce a fost ţinta unor focuri de armă trase pe străzile oraşului port.
Santana Medny avea doar 22 de ani. Şi era legitimat la micuţa grupare Aubagne FC. Potrivit celor de la Le Parisien, el se plimba în seara zilei de 23 decembrie pe stradă. Atunci când a fost victima unor răufăcători care l-au ucis cu mai multe focuri de armă. Două gloanţe l-au nimerit pe jucător. Unul a fost tras în zona abdomenului şi altul l-a atins în şold.
Iar rănile suferite au fost incomptabile cu viaţa pentru Mendy. Al cărui deces a fost declarat de medicii ajunşi la faţa locului şi care au încercat în zadar să îl resusciteze. Clubul său a postat imediat un mesaj pe reţelele de socilizare după imensa pierdere suferită.
„Aubagne a aflat cu mare tristețe de trecerea în neființă a lui Santana Mendy. Va lăsa un mare gol și va fi întotdeauna unul dintre noi. Gândurile și condoleanțele noastre sunt alături de familia lui”, au fost cuvintele care au însoţit postarea.
Mendy a debutat în fotbal la echipele de juniori ale lui Marseille. Iar apoi a evoluat pentru echipa secundă a fostei campioane a Europei, la doar 16 ani. Pentru a nu îşi irosi talentul având în vedere că nu putea să primească şanse de a juca la prima echipă a lui OM, atacantul a ales o experienţă inedită în Andorra, la Saint Julia.
După ce a stat doar şase luni în micul principat, şi-a încercat norocul la o echipă din eşaloanele inferioare din Anglia. Însă nici acolo nu a rezistat prea mult. Şi-a dorit să revină în ţara natală şi a ales să semneze cu Aubagne chiar în această vară. Pentru formaţia din al patrulea eşalon al fotbalului din Hexagon a disputat 13 meciuri în acest sezon. Şi ş-a trecut numele pe lista marcatorilor de 4 ori.
Din păcate momentul nefericit din seara zilei de vineri a pus punct visului său de a deveni un nume mare în sportul rege. Nu este singura dramă a sfârşitului de an în fotbal. O săptămână mai devreme, unul dintre cei mai mari fotbalişti sârbi dîn ultimele decenii, Sinişa Mihajlovic, a decedat după o lungă suferinţă, cauzată de o boală necruţătoare. La înmormântarea sa, au participat 2000 de persoane. Fanii lui Lazio, echipă pentru care acesta a evoluat de-a lungul carierei l-au omagiat cum se cuvine pe fostul lor idol.