Flavius Stoican a pierdut primul meci pe banca celor de la FC U Craiova. Oltenii au fost învinși de UTA, într-un meci din etapa a 12-a din Liga 1. Antrenorul a recunoscut la declarațiile de după partidă că are foarte mult de muncă.
Flavius Stoican i-a luat locul lui Adi Mutu, pe banca echipei lui Adrian Mititelu. Noul antrenor va avea sarcina de a scoate echipa din zona retrogradării. Cu toate acestea, debutul nu a fost de bun augur. Oltenii au fost învinși în urma unei degajări greșite a lui Negru: mingea l-a lovit pe Roger și s-a dus în poartă.
UTA – FC U Craiova s-a terminat cu victoria gazdelor, 1-0. Imediat după întâlnire, tehnicianul a recunoscut că este supărat și că are mult de muncă, dar spune că echipa sa nu ar fi meritat să piardă.
„Este supărare, cred că nicio echipă nu merita astăzi să câștige, un rezultat de egalitate era cel mai echitabil. Am avut și noi situațiile noastre, în prima repriză mai ales, când am luat deciziile pripite.
Una peste alta a fost un meci bărbătesc. Ceea ce mă bucură la echipa mea este că am văzut dorință de a câștiga și nu a cedat ușor, chiar și după ce am rămas în inferioritate.
Am încercat să revenim, nu mai era nimic de pierdut. Este într-adevăr mult de muncă. Îmi doresc să nu mai fim atât de crispați, pentru că avem jucători care au potențial și este normal ca atunci câns vine un meci oficial să arătăm ceea ce știm și cu ce suntem înzestrați.
Astăzi poate am fost lipsiți de șansă. Până la urmă, nu cred că UTA nu a fost mai bună decât noi, a fost un meci echilibrat, a avut șansă. Capul sus, mergem înainte, mai sunt meciuri multe, important este să jucăm fotbal! Să avem aceeași determinare, aceeași dorință și o să vină rezultatele”, a declarat Flavius Stoican la finalul partidei.
UTA ARAD: Fl. Iacob – Vukcevic, Medimorec, Benga, Șliakov – Vorobjovas, Roger – Miculescu, Hora, Ubbink – Dangubic
REZERVE: Balauru, Erico, Antal, Passaglia, Bustea, Baravykas, Mercioiu, D. Isac, Dima
ANTRENOR: Laszlo Balint
FCU CRAIOVA 1948: Mogoșanu – R. Negru, Kovacic, Huyghebaert, Bușu – Baeten, Asamoah, D. Albu, Van Durmen – Ondaan – Cl. Bălan
REZERVE: R. Popa, Paramatti, Achim, Blidar, Vl. Pop, Raicea, Sidibe, Gajic, Marquet
ANTRENOR: Flavius Stoican
Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitri: Cătălin Popa (Piteşti), Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Marius Mihai Marica (Bistriţa)