Sub comanda lui Dusan Uhrin, Dinamo a început să lege victoriile în campionat. După patru succese consecutive, „câinii” au scăpat de retrogradarea direct. În Ștefan cel Mare se visează frumos. Dinamo vrea Cupa României, iar fanii din DDB le fac o promisiune importantă jucătorilor.
Dinamo e pe val după cele patru victorii consecutive din play-out, care au dus-o momentan și deasupra locurilor de baraj. Cert este că Dinamo a scăpat de retrogradarea direct, „câinii” luîndu-și astfel o piatră de pe inimă. Nu e totul jucat, mai sunt două meciuri în play-out, chiar cu primele două clasate. Dar și în aceste condiții, optimismul răzbate dinspre Ștefan cel Mare. Cel puțin din partea fanilor, care le-au făcut o promisiune importantă jucătorilor lui Dusan Uhrin. Victoriile aduc victorii, dar și bani în conturile fotbaliștilor. Cu ajutorul fanilor din DDB. Se va întâmpla chiar în ziua returului semifinalei din Cupa României, cu Astra Giurgiu.
Nu mai e mult până atunci. Marți, 11 august, de la ora 20:15, Dinamo o întâlnește pe Astra, cu gândul de a se califica în finala Cupei României. În tur, giurgiuvenii s-au impus pe teren propriu, cu 1-0. Orice e posibil, atât fotbaliștii, cât și fanii își doresc o victorie la un scor care să îi ducă în ultimul act al Cupei României. Acolo unde mai mult ca sigur vor da peste Universitatea Craiova, marea perdantă din play-off-ul Ligii 1. Până la îndeplinirea acestui vis, fanii din DDB vor să le mulțumească fotbaliștilor lui Dusan Uhrin, băgându-le în buzunare un salariu restant.
2-0 cu Voluntari, 2-1 cu Viitorul, 2-1 cu Poli Iași și 2-0 cu Hermannstadt sunt rezultatele care au scăpat-o pe Dinamo de retrogradarea directă. „Câinii” mai au de jucat cu FC Argeș și Chindia, dar sunt concentrați acum pe returul cu Astra, din Cupa României. În ziua meciului, vor fi motivați financiar de fanii din programul DDB.
Chiar dacă uneori s-au mai supărat pe fotbaliști pentru evoluția sub așteptări, fanii DDB nu pot sta deoparte. Mai ales acum, când echipa a dat semne vizibile de revenire și a reaprins speranțele tuturor. Dinamo a scăpat de retrogradarea directă, poate evita și barajul și este în cărți pentru câștigarea Cupei României. Dinamo visează frumos și vrea Cupa României! În acest sens, DDB le face o promisiune importantă jucătorilor.
Mobilizarea, câinilor! Trebuie să ne plătim jucătorii! Sunt jucători cu 2 și 3 luni restante! Dinamo are 4 victorii la rând, cu două goluri marcate pe meci. Suntem în afara zonei critice în campionat și semifinala Cupei este la mâna noastră.
Jucătorii au respectat eforturile suporterilor, au respectat antrenorul și au demonstrat caracter. Cele 4 victorii consecutive nu lasă loc de interpretări. Echipa și-a făcut treaba și vom continua să ne-o facem și noi! Dincolo de obligația de a onora contractele, trebuie să răsplătim atitudinea și munca lor! O VOM FACE!
DDB a fost, este și va fi mereu un partener de încredere! Suporterii lui Dinamo își vor face mereu datoria față de club! Cel târziu marți, în ziua semifinalei, ne dorim ca un salariu restant să le fie virat în conturi!”, se arată în comunicatul postat de Peluza Cătălin Hîldan.