Finanțatorul FCSB, Gigi Becali, are o slăbiciune pentru Denis Alibec (32 de ani). Afaceristul a vrut să-l transfere în iarna trecută, iar prima tentativă, din 2016, s-a lăsat cu un moment amuzant, care a fost povestit de Florin Lovin.
Florin Lovin a fost invitatul lui Silviu Tudor Samuilă la SportCast cu Sile. Dublul campion al României cu FCSB și campionul cu Astra Giurgiu a rememorat cele mai tari momente cu Ilie Dumitrescu, Marius Șumudică, Romică Bunică, dar și aspecte din viața privată.
Florin Lovin a devenit, fără să vrea inițial, impresarul fotbaliștilor de la Astra, în perioada în care a cuceri titlul la Giurgiu. Întrucât vorbea fluent mai multe limbi străine, el a preluat apelurile colegilor cu reprezentanții altor cluburi.
Povestea transferului lui Denis Alibec în 2016, de la Astra la FCSB, a fost spusă de Florin Lovin, cel care s-a ocupat de impresariat o perioadă.
„E o noutate, dau din casă. Eram cu Alibec la masă și mă sună Anamaria Prodan și cică… Noi, a doua zi plecam la Roma, aveam meci cu AS Roma. Plecam la ora 8 dimineața cu avionul, iar la 7 seara eram la masă, eram cu Alibec. La apartament stăteam deasupra lui, îi știam orice mișcare.
Anamaria Prodan ne-a sunat și ne-a zis că Astra și FCSB s-au înțeles >. Ea știa că Alibec i-a spus că dacă are ceva de vorbit despre salariu să vorbească cu mine. Eu eram jucător, dar începeam să-mi pregătesc cariera de impresar, să văd ce licențe îmi trebuie.
Se făcuse 9 seara, ne-am dus acasă la nea Gigi, vine nea Gigi și scoate brânză pe masă să mâncăm. O atmosferă senzațională! Despre nea Gigi poți spune multe lucruri și eu am fost de multe ori contestatar al modului în care conduce clubul, dar e o persoană de o bunătate… În cinci ani la Steaua o dată nu a venit să certe un jucător, să țipe.
Îi spune lui Alibec >.
Iar Denis… răspunsul lui Denis a fost genial , eram la masă >.
(n.r. – Gigi Becali, spre Anamaria Prodan) > (n.r. – râde). A doua zi am plecat la Roma, dar nu s-a făcut atunci transferul atunci”, a povestit Florin Lovin, la SportCast cu Sile, conform Orangesport.ro.
Odată cu transferul la FCSB, în ianuarie 2017, Denis Alibec a jucat de 42 de ori, a marcat de 12 ori și a pasat decisiv de 10 ori.