Daniel Pancu revine în antrenorat, la scurt timp după eșecul usturător de la Poli Iași. Pancu ar urma să semneze cu CS Mioveni, alături de care se va lupta pentru un loc în Liga I. Mioveni a fost la un pas de promovare și la finalul sezonului trecut, când a fost învinsă la baraj de Chindia Târgoviște.
Pancu este aproape să semneze un nou contract, la mai puțin de două luni distanță de când Poli Iași l-a demis. Numit la începutul sezonului pe banca ieșenilor, Pancu a avut parte de un parcurs extrem de dificil în Liga I. El a fost demis la sfârșitul lui ianuarie, după ce în 19 etape reușise să strângă doar 15 puncte. Situația este la fel de grea și în prezent la Iași, unde urmează să fie numit antrenor Nicolo Napoli.
Am venit la Poli cu inima deschisă, cu toată dorința de a construi o echipă frumoasă. Nu mai are sens acum să înșir motivele și cauzele pentru care s-a ajuns în acest punct, însă vreau să știți că am făcut tot ce a depins de mine să reușim împreună”, spunea Pancu după despărțirea de Poli Iași.
La mai puțin de două luni distanță, Pancu este aproape să semneze cu CS Mioveni. Telekom Sport anunță că între cele două părți s-au purtat deja negocieri, iar Pancu ar urma să îl înlocuiască pe Alexandru Pelici.
CS Mioveni se luptă și în acest sezon pentru un loc în Liga I. Formația din Argeș are 27 de puncte după 17 meciuri jucate și ocupă locul 7 în clasament.
Ar fi a treia experiență de antrenor din cariera lui Pancu, după ce le-a mai pregătit pe Rapid și Poli Iași.
Clubul din Argeș reușea ultima promovare în Liga I la sfârșitul sezonului 2010 – 2011, adică în urmă cu 10 ani. Mioveni a fost la un pas să revină în primul eșalon la finalul sezonului trecut, însă a fost eliminată la baraj.
Mioveni a încheiat playoff-ul Ligii II pe locul 3, în spatele lui UTA și FC Argeș.
Echipa antrenată de Claudiu Niculescu la acea vreme a mers la meciul de baraj, unde a întâlnit Chindia Târgoviște. Mioveni pierdea atunci în deplasare, scor 2-0, iar la returul de pe teren propriu reușea doar un egal, scor 1-1.
Am ieșit onorabil din acest baraj, am făcut ce a depins de noi ca să promovăm. N-a fost însă anul nostru. Am ratat o șansă mare la meciul cu Petrolul, dar vreau să-i felicit pe jucători. S-au dăruit, au avut o atitudine bună, agresivitate. Au avut toate ingredientele pentru a promova în Liga 1”, spunea Claudiu Niculescu după ratarea promovării.
Ulterior, el a fost îndepărtat după 9 meciuri din acest sezon și înlocuit cu Alexandru Pelici.