Bordeaux a retrogradat sportiv din Ligue 1 în Ligue 2 la finalul sezonului recent încheiat. Ulterior, din cauza problemelor financiare, echipa de mare tradiție în fotbalul francez a fost trimisă direct în National, divizia a treia a fotbalului din Hexagon. Mai mult, la Bordeaux există chiar spectrul falimentului, în condițiile în care clubul înregistrează datorii urgente în valoare de 40 de milioane de euro.
În tot acest context negru, fanii echipei au primit totuși o veste ce are menirea de a le da speranțe că acest deznodământ tragic, din punct de vedere sportiv, va fi totuși evitat. Proprietarul clubului, Gerard Lopez, a dezvăluit că a adus deja 10 milioane de euro și că are un plan pentru a face rost și de diferența până la 40 de milioane de euro.
De fapt, ar mai trebui „doar” undeva 22 de milioane de euro în acest moment, bani ce reprezintă datorii urgente, pentru ca echipa să își poată continua activitatea. Mai mult, Gerard Lopez susține că acest lucru s-ar putea întâmpla chiar în Ligue 2. Decizia de retrogradare în liga a treia nu este una definitivă și poate fi întoarsă dacă oficialii lui Bordeaux fac dovada că au acoperit acele datorii.
Iar omul de afaceri luxemburghezo-spaniol susține că poate face acest lucru în perioada următoare. El a dezvăluit că există oferte în prezent pentru mai mulți jucători de la Bordeaux. Iar aceștia ar putea fi cedați în scurt timp. Și banii folosiți pentru acoperirea datoriilor.
Aceşti bani vor veni din vânzarea jucătorilor. Avem oferte scrise care depăşesc 22 de milioane de euro pentru mai mulţi jucători. Am dat garanţii în faţa organismelor financiare că vom reuşi această operaţiune”, a spus Gerard Lopez într-un interviu acordat celor de la RMC Sport.
Proprietarul lui Bordeaux va trebui să îi convingă pe cei de la DNCG, organismul care controlează din punct de vedere financiar cluburile din Franța, că planul său va putea fi dus la bun sfârșit. Următorul termen în acest proces se va desfășura la începutul lunii iulie.
Dacă demersul lui Gerard Lopez va avea succes, atunci Bordeaux ar putea fi lăsată să evolueze în Ligue 2 în sezonul viitor. În caz contrar, echipa va evolua în National. În orice situație, dacă Lopez își respectă promisiunea și își concretizează planul, echipa nu va intra în faliment și va avea șansa de a reveni în elita fotbalului francez.
Bordeaux are în prezent în lot câțiva fotbaliști interesanți, care au o cotă de piața destul de bună. Printre aceștia se numără atacantul sud-coreean, Ui-jo Hwang, Remi Oudin, Jean Onana, Mbaye Niang sau Sekou Mara. Rămâne de văzut în ce măsură „girondinii” vor reuși să obțină sume importante în schimbul lor. Este destul de clar că echipele interesate de ei vor încerca să profite de situația critică de la Bordeaux și să îi transfere pe o sumă cât mai mică.
Girondins de Bordeaux are în palmares șase titluri în Ligue 1 și patru Cupe ale Franței. Ultimul campionat a fost cucerit la finalul sezonului 2008-2009, cu Yoann Gourcuff în formă de zile mari pe teren și cu Laurent Blanc pe banca tehnică.