Poli Iaşi este în lupta pentru revenirea în prima divizie. Obiectiv pe care moldovenii şi l-au fixat pentru acest sezon.
După ce a ratat ţinta în stagiunea precedentă gruparea din Copou nu concepe să o mai facă şi în primăvară. Deşi lupta pentru locurile promovabile va fi una acerbă. După 16 etape jucate din sezonul regular, alb-albaştrii sunt pe poziţia a doua în campionat cu 31 de puncte, la egalitate cu Oţelul.
Cele două se află la două lungimi în spatele liderului CSA Steaua, echipă însă fără drept de promovare. Pentru ca formaţia lui Grozavu să nu aibă emoţii în partea a doua a sezonului, moldovenii vor să se întărească serios în această iarnă. Iar una dintre ţintele campaniei de mercato din pauza competiţională este fotbalistul celor de la FCSB, Alexandru Musi.
”Este unul dintre jucătorii pe care ni-i dorim. Suntem în discuții cu conducerea clubului FCSB pentru un împrumut. E clar că nu va ceda FCSB decât sub formă de împrumut un jucător născut 2004. Nu vrem să facem foarte multe transferuri. Încercăm să aducem trei-patru jucători, români în principal, jucători pe care să-i cunoaștem bine.
Nu ne putem permite străini, cum am adus în vară. Am adus străini cu CV-uri foarte bune, dar doi dintre ei, Hunte și Karachanakov, nu s-au adaptat și am fost nevoiți să ne despărțim. Acum nu mai avem timp pentru adaptare”, a transmis Florin Briaur, managerul executiv al grupării, pentru liga2.ro.
Leo Grozavu i-ar vrea la echipă pe cei nou-veniţi încă de pe 9 ianuarie. Atunci când ieşenii se vor reuni pentru meciurile oficiale rămase de disputat în 2023. După două partide amicale, în faţa celor de la Zimbru Chişinău şi Olimpia Bălţi, fotbaliştii divizionarei secunde vor pleca în Antalya, pentru un cantonament de 12 zile. Ca şi calificaţi în play-off, ieşenii mai au de jucat în sezonul regular cu Şelimbăr, Poli Timişoara şi Progresul Spartac.
„Vrem să aducem câțiva jucători, dar peste ce avem noi acum în lot, în fiecare compartiment, poate mai puțin în poartă. Vrem să aducem un fundaș, un mijlocaș central, un mijlocaș de bandă, un atacant. Cam acestea ar fi posturile.
Dacă nu vom găsi ceva peste ce avem în momentul de față în lot, nu vom aduce mulți jucători. Încercăm să ținem lotul cât mai echilibrat și mai omogen, să nu schimbăm foarte mult. În funcție de transferurile pe care le vom face, atunci vom demara și discuții pentru alte rezilieri cu jucători care nu au dat randamentul așteptat”, a mai punctat Florin Briaur.