Ianis Stoica și Octavian Popescu sunt noile vedete ale celor de la FCSB cu care Gigi Becali speră să dea noi lovituri pe piața transferurilor. Cei doi fotbaliști de 19 ani au devenit deja foarte importanți pentru echipa antrenată în prezent de Toni Petrea, reușind în mai multe rânduri să își pună amprenta decisiv pe jocul echipei roș-albastre atunci când s-a apelat la serviciile lor.
Octavian Popescu a „furat” puțin startul în acest „duel”. El a început să joace și să impresioneze pentru echipa mare încă de pe vremea când avea 17 ani. În timp ce Ianis Stoica era împrumutat la echipe din ligile inferioare.
Între timp însă, fiul lui Pompiliu Stoica a recuperat și în acest sezon a reușit să ajungă în prim-plan la FCSB. El a marcat 5 goluri și a oferit 3 pase decisive în 16 meciuri jucate în Liga 1. Spre deosebire de Octavian Popescu, cel care a marcat 4 goluri și a dat două pase de gol în 17 partide.
Evoluțiile sale foarte bune l-au adus pe Ianis Stoica în atenția celor de la Arsenal, așa cum playsport.ro a anunțat în exclusivitate. Chiar și așa, Gabi Tamaș, unul dintre veteranii din Liga 1, îl consideră pe Octavian Popescu mai valoros decât colegul său în acest moment.
Mie Octavian Popescu mi-a plăcut foarte mult (n.r. Referitor la jucătorii tineri din Liga 1). Probabil a jucat și mai mult comparativ cu Ianis Stoica. Mi-a plăcut foarte mult ce tehnică are. Doar că este puțin firav și fricos. Asta se lucrează și sper să pună mai multă masă, să nu îi mai fie frică de duel.
Sper să ajungă un fotbalist important. Asta depinde de el. Sper să muncească și să ajungă. Are tot ce îi trebuie. Îi mai lipsește puțină forță și să nu mai fie fricos”, a spus fundașul central de la FC Voluntari potrivit digisport.ro.
Legat de Octavian Popescu, Gigi Becali a spus în mai multe rânduri că se așteaptă să obțină o sumă foarte mare în schimbul lui. Patronul de la FCSB preconizează că vedeta sa se va putea vinde chiar pe 100 de milioane de euro peste câțiva ani.
La Tavi Popescu, îl dau acum doar dacă primesc ofertă de 20 de milioane de euro. Că or fi 17-18, nu e o problemă. Dar acolo se învârte la ora asta. La ora asta, el se preconizează să fie un jucător de 100 de milioane de euro peste trei ani”, a spus Becali în urmă cu câteva luni conform sursei citate.