Finala Campionatului Mondial din Qatar a fost cel mai urmărit program de televiziune din România, duminică, 18 decembrie. Postul național și-a zdrobit concurența cu audiențele înregistrate în timpul partidei. Argentina a trecut de Franța la penalty-uri, după ce în timpul regulamentar scorul a fost 2-2, iar cele două echipe au terminat la egalitate, 3-3, după prelungiri.
Fanii sportului au putut fi martorii unuia dintre cele mai frumoase evenimente sportive din istorie. Argentina și Franța au oferit suporterilor poate cea mai frumoasă finală de Cupa Mondială din istorie. Nici microbiștii români nu au stat departe de „pulsul” fotbalului etalat în Qatar. Playsport și-a ținut cititorii la curent cu cele mai noi și mai interesante informații chiar de la fața locului. Justin Gafiuc a fost trimisul special la Doha al publicației noastre.
Finala de pe Lusail Stadium a fost urmărită în medie de 3 milioane de telespectatori, la nivel național. Duelul stelar dintre Messi și Mbappe a plasat TVR1 cu mult peste concurență.
Cu un rating de 16,4% şi un share de 36,3%, postul național a avut o audiență triplă faţă de următoarea televiziune clasată.
Finala, desfășurată între 17.00 – 19.55, ora României, a avut un vârf de audiență de 4 milioane de telespectatori, la ora 19:54, când s-a înregistrat minutul de aur.
Și în mediul urban, TVR a dat lovitura în clasamentul audiențelor. Postul a avut o audienţă medie de 18,5% și o cotă de piaţă de 43,5%, de șase ori mai mult decât ocupanta locului 2!!!
Dramatismul finalei dintre Argentina și Franța i-a ținut pe români cu sufletul la gură până la finalul transmisiunii. Nu mai puțin de 2 milioane de telespectatori au fost în fața televizoarelor și la festivitatea de premiere, în care Messi a fost încoronat ca rege al fotbalului mondial.
Marea finală a Cupei Mondiale din Qatar, dintre Argentina și Franța, poate fi urmărită pe TVR și luni, 19 decembrie, de la ora 22.15, dar și marți, 20 decembrie, de la 23.00, pe TVR INFO.
Vreau să mai joc câteva meciuri şi în calitate de campion mondial. Asta îşi doreşte toată lumea, este cel mai dorit trofeu de toţi. Am avut noroc că am realizat totul în cariera mea şi doar cupa asta îmi lipsea. Vreau să mă bucur cu toată lumea de acest trofeu.
Nu puteam cere nimic mai mult. Mulţumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a dat. Trebuia să fim campioni mondiali, nu e timpul de analiză, e timpul să sărbătorim. Cu siguranţă va fi ultimul meci al meu la o Cupă Mondială”,
Lionel Messi