FRF încă este în căutarea unui selecționer ideal, iar Adrian Mutu devine varianta preferată a lui Răzvan Burneanu. Cu toate că sunt multe voci care îl susțin pe „Briliant” în fruntea echipei naționale a României, Valeriu Iftime nici nu vrea să ia în calcul acest scenariu. Patronul FC Botoșani l-a desființat pe fostul fotbalist.
Răzvan Burleanu s-a văzut în fața mai multor refuzuri. După ce a fost în Grecia pentru Răzvan Lucescu, așa cum Playsport.ro a dezvăluit în exclusivitate, apoi a fot refuzat de Gică Hagi și Neluțu Varga a anunțat clar faptul că Dan Petrescu rămâne la CFR Cluj, toate drumurile par să ducă la Adrian Mutu.
„Briliantul” a fost selecționer la tineret, însă rezultatele cu FCU Craiova au întârzia să apară. Cu toate că Adrian Mititelu Jr. îl regretă și îl susține pe Mutu la naționala mare, Valeriu Iftime crede că tehnicianul este doar „încă o petardă”.
Adi Mutu, în niciun caz la echipa națională! Asta e opinia mea. E un tip formidabil, dar nu poți să-l aduci pe Adi Mutu dat afară de la Craiova lui Mititelu. E un bun antrenor, dar trebuie să fie la munca de jos, nu trebuie să ardă etapele. Să ia o echipă de Liga 1, tip Croitoru, să stea doi ani de zile. Adi trebuie să vină în România să ajute fotbalul printr-o echipă de club, după care echipa națională.
Vă spun, e încă o petardă pe care o luăm. Să dea Dumnezeu să reușeașcă, dar eu nu cred. Eu cred în antrenori care au făcut ceva în viață și au avut rezultate cu echipe în criză, așa cum e Dan Petrescu, Răzvan Lucescu…”, a declarat Valeriu Iftime, confirm Digi Sport.
Una dintre variantele la care s-ar gândi Răzvan Burleanu este Adrian Ursea. Fost jucător la Petrolul și la Rapid, acesta a antrenat în Elveția, iar ultima experiență a avut-o pe banca lui Nice, în Ligue 1.
Într-un top 3 eu îl văd pe Piţurcă, Mutu şi Ursea. O să ziceţi că sunt nebun, dar eu chiar cred în omul ăsta. Are experienţă în străinătate şi l-am cunoscut şi este chiar un tip foarte inteligent! Foarte muncitor.
Acum o să vină alţii să îmi zică că nu ştie campionatul din România, jucătorii… Păi ce e mare chestie? Că merge la câteva meciuri în ianuarie, se informează… că acum există orice pe internet etc. şi se pune la curent cu tot!
Nu e mare lucru. Eu chiar cred că el ar juca pentru rezultat, noi de asta avem nevoie acum!”, a declarat Ioan Andone la TelekomSport.